Přeskočit na obsah

Partlet, nejen pěkný doplněk třicítkové výbavy

Partlet

Ačkoliv je partlet na ušití jednou z nejjednodušších částí mého kostýmu, stále častěji mě lidé prosí o jeho střih. Za posledních pár let jsem mnohokrát vysvětlovala jeho dost primitivní konstrukci, ale zatím jsem si nevšimla nikoho, kdo by si ho nakonec ušil. Snad můj foto návod vnese trochu světla do jeho záhadného střihu. 

Proč nosím partlet? I na tento dotaz odpovídám stále častěji. Partlet nosím, protože:

Vše ostatní snad bude jasné z níže popsaného. 🙂

Čeho jsem chtěla docílit?

Partlet, nebo-li česky náprsenku, najdete v průběhu historie v mnohých podobách. Můj model vyplívá z předloh ze začátku 17. století a je součástí mého kostýmu na období třicetileté války. Přestože je jeho konstrukce opravdu velmi jednoduchá, najdete mnohé další, které jsou ještě jednodušší (bez zavazování, beze švů, zdobného límce…). 

Wtewael_partlet
WTEWAEL, Joachim. Kitchen Scene

Detail z obrazu od Joachima Wtewaela – partlet zepředu se zdobným límcem.

Kitchen_secene_partlet
Tamtéž

Detail partletu zezadu.

Partlet
WTEAWEL, Joachim- A Kitchenmaid

Detail partletu s okružím. Řekla bych – ale to je pouze moje domněnka – že okruží byla na partletech špendlena zvlášť a nebyla na ně rovnou šitá, přestože zrovna zde to vypadá, že okruží je součástí celé náprsenky. Přiznám se, že tento detail nemám ještě dostatečně nastudovaný a sama okruží dle tohoto úsudku občas na partlet přišpendlím – pokud najdu důkaz v podobě nějakého dobového vyobrazení, slibuji, že doplním tento příspěvek o nový poznatek.

RYCK, Pieter Cornelisz van. The Kitchen Maid

Detail ne zcela zapnutého partletu, na kterém je dobře vidět jeho jednoduchá konstrukce.

Partlet

Podařilo se mi dohledat rovněž dochovaný partlet, jehož původní vzhled z roku 1560 se mi zdá být trochu zastřený mnoha záplatami a možným pozdějším přešíváním. Partlet je vystavený ve Hällisch-Fränkisches Museu v Německu, je zdoben krásnou výšivkou a po celé jeho konstrukci je vidět, že byl opravdu hodně nošen a tím pádem také hodně opravován.

Partlet byl údajně nalezen v roce 1994. Zdroj však beru dost s rezervou. Předpokládá se, že byl nošen paní domu a děděn služebnami až do roku 1600. Je vidět zdobné nařasení zasazené do vysokého límce a viditelné jsou záplaty na všech místech partletu.

Partlet

Detail zavazování – provázek připojený rovnou k partletu, stejně tak přední strana partletu vypadá zašitě na hrudníku.

Jak jsem postupovala

Pro tento jednoduchý doplněk jsem použila pouze: krejčovskou pannu, metr a bílý len (a samozřejmě vše, co jsem shlédla na přiložených vyobrazeních výše). Stříhala jsem rovnou len, což obvykle ve zvyku nemám a zkouším vše nejprve na starém prostěradle, ale střih tohoto doplňku je opravdu tak jednoduchý, že snad není možné něco zkazit. Postupovala jsem takto:

Toto je základ střihu bez límce – stačí provléct šňůrku a zvolit druh límce. Možnosti límce jsou pestré, je možné ho udělat méně zdobným, nebo ho naopak ozdobit krajkou či okružím. Protože jsem tento střih popisovala již několikrát naživo, když jsem měla partlet na sobě a nejsem si jistá, že je dost transparentní jeho skladba, podařilo se mi najít na internetu dva náčrtky střihu, které by mohly ještě trochu přiblížit jeho kostru.

Obrázek od Margo’s Patterns, kde si můžete zakoupit celý střih (nemám zkušenosti s těmito stránkami a střihy, ale slyšela jsem na ně dobré recenze).

Margos_patterns_partlet

Obrázek ze stejné stránky, je vidět lépe stavba límce – kolem otvoru na krk je přišitý pás (obrázek napravo), do něhož je zasazený další, nařasený pás (já jsem dělala širší sklady).

Partlet
Partlet
Partlet
Limec_partlet

Existuje spousta možností jak nařasit/poskládat límec. Já jsem vybrala techniku "box pleat", český termín neznám, proto pro lepší vysvětlení přikládám obrázek.

Partlet

Ještě před finálním zašitím límce je dobré vyzkoušet partlet a zkontrolovat, zda je límec na míru šířce vašeho krku a tomu, jaký účel od něj očekáváte. Já v chladnějším počasí bez partletu vůbec nechodím, proto jsem také zvolila vyšší límec, který je dost teplý a tím mě pěkně hřeje kolem krku.

Partlet

Zkouška v kostýmu s provlečenou šňůrkou kolem pasu. Hrudník je uzavřený špendlíčky, zbývá ještě přišít límec a šňůrku pro zavazování límce.

Lucetka

Pro zavazování jsem vylucetkovala šňůrku z merino vlny.

Partlet
Čepec_partlet

Je dobré si partlet zkusit i se všemi svršky ke kterým ho chcete nosit (kabátci, plášti...), zkontrolovat, zda přes něj kabátec lze zapnout a cítít se pohodlně.

Partlet

Pokud je límec vyhovující a pohodlný se všemi svršky, nezbývá než k němu přišít zavazování – v případě, že se jedná o vysoký límec podobný mému.

Braislava

Partlet i ve větší zimě opravdu dobře chrání před chladem a to především díky límci. Za tohle foto z bratislavkské bitvy děkuji Aničce.

A když je vám v něm teplo, stačí trochu rozvázat a vyndat špendlíky. 🙂

Partlet
Partlet
Partlet
Partlet

Na závěr ještě ukázka připojení okruží na partlet. Občas ho připojují na vnější stranu límce, někdy na vnitřní, záleží spíše také na tom, co mám ještě na sobě. Jak jsem již uvedla, netuším zatím jak se okruží s partlety nosila, ale věřím, že okruží byla na partlety připojována z praktického hlediska velmi často zvlášť.

Co jsem použila?

Co udělám příště jinak?

Nejdůležitější postřehy:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!
CZECH